Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Firma are poprire de la ANAF - compoensare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Firma are poprire de la ANAF - compoensare TVA

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie firma are poprire de la ANAF pentru TVA de plata de anul trecut, iar acum in luna iulie 2021 are TVA de recuperat....stiti cumva daca ANAF face compensarea TVA ului din oficiu? si TVA cat ramane de plata?...cat era in poprire?

multumesc
george-neagu, moderator
Rambursarea TVA de recuperat se face bifând ”da” la întrebarea: ”Solicitati rambursarea soldului sumei negative de TVA?” din decontul de TVA (D300). Înainte să vă vireze banii în cont se va reține prin compensare suma datorată pentru alte impozite, taxe, contribuții etc.

Nu se face automat doar pentru ca in fisa sunt sume in plus la TVA. De regula, cererea de rambursare este urmată de inspecție fiscala care poate fi anterioară sau posterioară plătii, după cum se decide.
Iulian MANEA, Contabil