Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate obține certificat de moștenitor PE CALITATE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate obține certificat de moștenitor PE CALITATE in aceste conditii?

Un vecin de pe scara de vizavi are următoarea problemă:
- are un testament de la un bătrânel văduv - decedat cu 6 decenii în urmă. A dezbătul succesiunea, a obținut certificat de moștenitor, au mai trecut 2 decenii de atunci până în prezent;
- recent a descoperit că soția bătrânelului legatar avea un teren forestier pe numele ei. S-a interesat și a aflat că bătrânelul moștenea 3/4 din acest teren (ei nu au avut copii) și restul ar reveni unor rude de gradul 4 (strânepoți ai unor frați ai soției bătrânelului),
- a obținut certificatul de deces al soției bătrânelului.

1. Cum poate vecinul nostru să obțină un certificat pe calitate înainte de dezbaterea succesiunii pentru a plăti impozitul anual?
2. Pentru terenul forestier se plătește acel 1% impozit către stat?
3. Mai au dreptul strănepoții la partea de teren după aceste 6 decenii de pasivitate?
4. Dacă nu doresc strănepoții să plătească acel 1%, iar vecinul plătește, i se cuvine lui tot terenul?
1. Cu certificatul de calitate de mostenitor nu poate plati impozitul anual.
2. Da, pentru orice bun imobil pentru care se dezbate succesiunea la mai mult de 2 ani de la data decesului se plateste impozitul de 1%.
3. Da.
4. Nu.