Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legatarul testamentar. I se mai cuvine acest drept? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legatarul testamentar. I se mai cuvine acest drept? Avem un vecin ...

Legatarul testamentar. I se mai cuvine acest drept?

Avem un vecin în comisia de cenzori care are următoarea problemă:

- o bătrânică din satul de domiciliu i-a lăsat lui și mamei lui întreaga avere mobilă și imobilă prin testament, în anul 1981.
- bătrânica era văduvă de câțiva ani, a decedat în anul următor - 1982.
- au dezbătut succesiunea, s-a primit certificat de moștenitor în cote de 1/2 în indiviziune și părți egale.
- mama vecinului a decedat în 1993.
- vecinul mai are 2 frați.
- de curând a aflat că soțul bătrânei avea un teren moștenire.
- nu s-a dezbătut succesiunea după soțul bătrânei, aceștia nu au avut copii.

1. Vecinul, dacă cere dreptul asupra terenului în calitate de legatar universal în viață, are dreptul la întreg terenul sau primesc și frații lui o parte fiindcă era mama trecută în testament?
2. Dacă celălalt legatar este predecedat (mama vecinului), neputând veni la succesiunea soțului bătrânei testatoare, partea ei din testament se lovește de caducitate?

Mulțumim
Silvia1945, utilizator