Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de mostenire testamentara vs. mostenire legala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de mostenire testamentara vs. mostenire legala

Testatorul face un testament cu titlu universal, cate 1/2 pentru fiecare, catre doi soti (unul dintre ei nepot de sora - la randul decedata inaintea testatorului - care insa decedeaza inaintea testatorului). Cei doi mostemotori testamentari au, la randul lor, doi copii. Testamentul mentioneaza ca testatorul nu are mostenitori rezervatari. Testatorului ii supravietuieste, in schimb, o sora. In aceste conditii, mostenirea revine in totalitate sotiei numita ca mostenitor testamentar, sau intra in discutia si sora testatorului si, daca da, in ce proportie?
Intrucat legatarul cotei de 1/2 a decedat inaintea testatorului, legatul devine caduc asupra acestei cote si urmeaza a fi dobandita de sora testatorului.
Testamentul ramane valabil in privinta cotei de 1/2, apartinand celuilalt legatar in viata.