avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua. Am rugamintea cu un sfat, sa stiu daca ma ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua. Am rugamintea cu un sfat, sa stiu daca ma mai agit ...

Buna ziua.
Am rugamintea cu un sfat, sa stiu daca ma mai agit sau nu.
Este vorba de un depozit dat, la o chirie, depozit care nu a mai fost restituit.
Actiunea s-a petrecut in UK, cel care a profitat este cetatean roman.
Bieinteles ca nu am fost singurul care a patit acest luctu, acum persoana este cautata de autoritati aici.
Intrebarea este daca se merita sa ii fac plangere la politie in Romania sau nu, chiar daca fapta nu a fost pe teritoriul Romaniei, si la ce se incadreaza - frauda, inselaciune...
Multumesc si sper sa nu deranjez cu solicitarea mea.
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 13:44, 12 Septembrie 2021
In esenta , teritorialitatea spune ca legea penala romana se aplica infractiunilor savarsite pe teritoriul Romaniei.
Acum, dvs vorbiti de UK. Este o discutie aici.
In plus, se pare ca este o cauza civila, nu penala. In fine, sunt necesare detalii.
Ce fel de detalii, dacă se poate și dacă mă ajută, le pot oferi!
In primul rand trebuie sa explicati mai bine situatia de fapt, si in termeni romanesti daca se poate.
"Depozit dat la o chirie", banuiesc ca este o garantie a chiriasului catre locator (adica, cel care inchiriaza).
(in romaneste notiunea de depozit, o folosim la banca sau pentru a defini un loc in care se depoziteaza ceva, o magazie)

Care este fapta sau faptele mai precis?
Si de unde stiti dvs ca "persoana este cautata de autoritati" si mai ales pentru ce este cautata?
Ceilalti, despre care vorbiti ca au patit acelasi lucru, cum au procedat? Va cunoasteti cu ei?

Adica detalii, ca sa intelegem mai clar despre ce este vorba.
Bună dimineața
Da, este vorba despre o garanție, care trebuia restituită.
De unde știu? În primul rând sunt agenții de recuperare - bailiffs, care vin constant la ușă, deoarece nu a plătit către consiliul local taxele aferente, deși banii erau încasați lunar de la toți ocupanții, și în al doilea rând poliția care, cred, că noi știm unde este și nu vrem să oferim informații. Plus că nu suntem singurii țepuiți, au cumpărat diverse produse de la magazinele locale, și au uitat să mai plătească, iar oamenii își vor banii.
Ok, am inteles, in ceea ce va priveste, in raportul chirias-locator, nu pare a fi o fapta penala, ci o problema civila, adica strict pentru garantia respectiva. Celelelte fapte ale individului, nu va privesc si ca atare nu aveti calitate in raport cu ele.
Pentru garantia respectiva, puteti sa depuneti o plangere la politie, in UK, si vedeti ce raspuns primiti. Daca se coroboreaza cu alte probe si daca a urmarit de la inceput sa isi insuseasca sumele respective printr-o metoda de inselaciune.
Ultima modificare: Duminică, 12 Septembrie 2021
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta chiriasi karl_holcroft karl_holcroft Buna seara, Am avut un apartament oferit spre chirie, unde s-a locuit timp de 4 ani. S-a încheiat şi un contract, prin care chiriaşii erau obligaţi ca, pe ... (vezi toată discuția)
La ce adresa fac plangere impotriva unui avocat care nu-mi restituie banii. ianis66 ianis66 Buna .Avocatul este din Bucuresti cu adresa,CUI etc.Care este adresa baroului unde sa ma adresez,sau unde depun aceasta plangere ? (vezi toată discuția)
Este legala "garantia" la inchirierea unei locuinte? dar comisionul agentului imobiliar? irol irol Este legala \"garantia\" ceruta de proprietar (locator) la inchirierea unei locuinte? Dar comisionul agentului imobiliar? Nu inteleg de ce viitorul chirias ... (vezi toată discuția)