Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua. Am rugamintea cu un sfat, sa stiu daca ma ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua. Am rugamintea cu un sfat, sa stiu daca ma mai agit ...

Buna ziua.
Am rugamintea cu un sfat, sa stiu daca ma mai agit sau nu.
Este vorba de un depozit dat, la o chirie, depozit care nu a mai fost restituit.
Actiunea s-a petrecut in UK, cel care a profitat este cetatean roman.
Bieinteles ca nu am fost singurul care a patit acest luctu, acum persoana este cautata de autoritati aici.
Intrebarea este daca se merita sa ii fac plangere la politie in Romania sau nu, chiar daca fapta nu a fost pe teritoriul Romaniei, si la ce se incadreaza - frauda, inselaciune...
Multumesc si sper sa nu deranjez cu solicitarea mea.
In esenta , teritorialitatea spune ca legea penala romana se aplica infractiunilor savarsite pe teritoriul Romaniei.
Acum, dvs vorbiti de UK. Este o discutie aici.
In plus, se pare ca este o cauza civila, nu penala. In fine, sunt necesare detalii.
Ce fel de detalii, dacă se poate și dacă mă ajută, le pot oferi!
In primul rand trebuie sa explicati mai bine situatia de fapt, si in termeni romanesti daca se poate.
"Depozit dat la o chirie", banuiesc ca este o garantie a chiriasului catre locator (adica, cel care inchiriaza).
(in romaneste notiunea de depozit, o folosim la banca sau pentru a defini un loc in care se depoziteaza ceva, o magazie)

Care este fapta sau faptele mai precis?
Si de unde stiti dvs ca "persoana este cautata de autoritati" si mai ales pentru ce este cautata?
Ceilalti, despre care vorbiti ca au patit acelasi lucru, cum au procedat? Va cunoasteti cu ei?

Adica detalii, ca sa intelegem mai clar despre ce este vorba.
Bună dimineața
Da, este vorba despre o garanție, care trebuia restituită.
De unde știu? În primul rând sunt agenții de recuperare - bailiffs, care vin constant la ușă, deoarece nu a plătit către consiliul local taxele aferente, deși banii erau încasați lunar de la toți ocupanții, și în al doilea rând poliția care, cred, că noi știm unde este și nu vrem să oferim informații. Plus că nu suntem singurii țepuiți, au cumpărat diverse produse de la magazinele locale, și au uitat să mai plătească, iar oamenii își vor banii.
Ok, am inteles, in ceea ce va priveste, in raportul chirias-locator, nu pare a fi o fapta penala, ci o problema civila, adica strict pentru garantia respectiva. Celelelte fapte ale individului, nu va privesc si ca atare nu aveti calitate in raport cu ele.
Pentru garantia respectiva, puteti sa depuneti o plangere la politie, in UK, si vedeti ce raspuns primiti. Daca se coroboreaza cu alte probe si daca a urmarit de la inceput sa isi insuseasca sumele respective printr-o metoda de inselaciune.
trandafir2, moderator