Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi-a fost reținut permisul de conducere pe o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi-a fost reținut permisul de conducere pe o perioadă de 4 ...

Mi-a fost reținut permisul de conducere pe o perioadă de 4 luni pentru viteza..102km pe ora in localitate si depadire pe linia continua. .eram doar eu si polițiștii pe drum..întrebarea este daca pe perioada starii de alerta se prelungește automat dovada. .mâine ar fi ultima zi in care pot conduce. Sau ce demers pot facesa pot scurta perioada de suspendare. .afara de exanul cu 13 din 15..
Nu se prelungeste nici o dovada, confundati cu cea din cazurile de urmarire penala. Dvs. ati savirsit doua contraventii. Daca nu dati acel examen de reducere, in primele 30 de zile de suspendare, ca sa va reduceti pedeapsa, trebuie sa asteptati tot intervalul de suspendare.
Mulțumesc! Si daca trec examenul, la cât se reduce perioada de suspendare?

Cornelia gh a scris:

Mi-a fost reținut permisul de conducere pe o perioadă de 4 luni pentru viteza..102km pe ora in localitate si depadire pe linia continua. .eram doar eu si polițiștii pe drum..întrebarea este daca pe perioada starii de alerta se prelungește automat dovada. .mâine ar fi ultima zi in care pot conduce. Sau ce demers pot facesa pot scurta perioada de suspendare. .afara de exanul cu 13 din 15..

Nu stiu cum s-a facut constatarea, v-a facut PV pentru fiecare fapta, sau le-a trecut in acelasi proces verbal.
Daca e prima varianta (ati spus ca aveti 120 de zile), pentru viteza aveti 90 de zile si puteti reduce la 30. Pentru a doua fapta faceti separat inca 30 de zile. Deci total 60.
Daca erau trecute in acelasi PV nu puteat lua mai mult de 90.
Articolul 104^1
(1) În cazul săvârșirii a două sau a mai multor contravenții care atrag și suspendarea exercitării dreptului de a conduce, constatate prin același proces-verbal, perioada de suspendare se calculează prin însumarea perioadelor prevăzute pentru fiecare faptă, fără ca aceasta să depășească 90 de zile.
[ link extern ]
Un singur proces verbal pe care sunt menționate ambele abateri, scrie 90 de zile. Dar politistul mi-a spus sa nu ma bucur pentru ca dupa cele 90 de zile, urmează cele 30...sper sa aveți dreptate. .oricum, permisul e la ei...

latka a scris:

Nu stiu cum s-a facut constatarea, v-a facut PV pentru fiecare fapta, sau le-a trecut in acelasi proces verbal.
Daca e prima varianta (ati spus ca aveti 120 de zile), pentru viteza aveti 90 de zile si puteti reduce la 30. Pentru a doua fapta faceti separat inca 30 de zile. Deci total 60.
Daca erau trecute in acelasi PV nu puteat lua mai mult de 90.
Articolul 104^1
(1) În cazul săvârșirii a două sau a mai multor contravenții care atrag și suspendarea exercitării dreptului de a conduce, constatate prin același proces-verbal, perioada de suspendare se calculează prin însumarea perioadelor prevăzute pentru fiecare faptă, fără ca aceasta să depășească 90 de zile.
[ link extern ]

Cornelia gh, utilizator
Da, mai luati 30 de zile datorita urmatorului articol :
Art. 104
(5) Dispozițiile alin. (3) se aplică în mod corespunzător și în cazul prevăzut la art. 104^1 alin. (1), în situația în care faptele respective fac parte din cele prevăzute la art. 101 alin. (3) și art. 102 alin. (3) lit. a) și e).

Adica trebuie sa acumulati fapte mai grave, ca sa va dea reducerea de la 90 la 30, dar nu ati "reusit" decit sa incalcati o fapta de la art. 100 alin 3, care se pedepseste doar cu 30 de zile (ati incalcat regulile privind depasirea).

De exemplu ar fi trebuit atunci cind ati depasit cu mai mult de 50 km/h limita admisa sa fi fost si sub influenta bauturilor alcoolice. In total ar fi fost 180 de zile, prin cumulare se fac 90, la reducere va poate da 30.

Art. 102
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
(la 01-09-2014, Partea introductivă a alin. (3) al art. 102 a fost modificată de lit. e) a pct. 35 al art. I din ORDONANȚA nr. 21 din 26 august 2014, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 635 din 29 august 2014, prin înlocuirea expresiei "autovehicul sau tramvai" cu expresia "autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai". )
a) conducerea sub influenta băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracțiune;
b) conducerea vehiculului cu deficiențe periculoase la sistemul de frânare sau la mecanismul de direcție;
c) neoprirea la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roșii și/sau sonore sunt în funcțiune;
d) abrogată;
e) depășirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic.

Asta e codul rutier din Romania.
latka, utilizator