avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua ! Am cumparat un produs si vreau sa il ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua ! Am cumparat un produs si vreau sa il schimb cu un ...

Buna ziua !
Am cumparat un produs si vreau sa il schimb cu un altul. Am făcut plata cu cardul dar am pierdut bonul fiscal. Pot beneficia de o copie a bonului fiscal ?
daca ați avut bon fiscal, înseamnă ca l-ați cumpărat din magazinul fizic. legal, schimbarea unui produs cu altul nu e posibila. excepția o constituie politica magazinului. acestea fiind spuse, magazinul va poate elibera o copie a bonului fiscal.
D8n parte a magazinului am primit următorul raspuns-
Conform normelor legale în vigoare, Ordinul 2634/2015, nu se pot reconstitui documentele de cheltuieli nenominale precum bonul fiscal, unicul exemplar emis fiind oferit clientului la momentul incasarii contravalorii produselor.

Dar , plătind cu cardul , am sperat sa fie posibil deoarece am adus dovada plății .
Ultima modificare: Joi, 26 August 2021
Manuela Rășină, administrator
daca tot au citat referința, ați citit-o? acolo se vorbește despre împrejurări complet diferite.
chiar daca aveati bonul, nu erau obligati sa vi-l schimbe, iar daca voiau sa vi-l schimbe, nu aveau nevoie de bon
Nu stiu daca erau obligați, dar in majoritatea magazinelor se poate schimba Un produs inntermennde 30 de zile daca exista acel bon fiscal

gi-jane2 a scris:

chiar daca aveati bonul, nu erau obligati sa vi-l schimbe, iar daca voiau sa vi-l schimbe, nu aveau nevoie de bon

Alte discuții în legătură

Retur canapea cumparata din magazin rollandopitz rollandopitz Buna ziua! Am cumparat o canapea pe data de 28.02.2013. Cand am ajuns acasa dupa o anumita perioada de timp am constatat ca nu o pot folosi asa cum mi-am ... (vezi toată discuția)
Returnare produse cosmetice puff_real puff_real Buna ziua! am mai auzit de la cunoscuti ca ar exista ceva legi cum ca se pot returna produsele la magazinele de unde au fost cumparate daca ele sunt intacte ... (vezi toată discuția)