Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua ! Am cumparat un produs si vreau sa il ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua ! Am cumparat un produs si vreau sa il schimb cu un ...

Buna ziua !
Am cumparat un produs si vreau sa il schimb cu un altul. Am făcut plata cu cardul dar am pierdut bonul fiscal. Pot beneficia de o copie a bonului fiscal ?
daca ați avut bon fiscal, înseamnă ca l-ați cumpărat din magazinul fizic. legal, schimbarea unui produs cu altul nu e posibila. excepția o constituie politica magazinului. acestea fiind spuse, magazinul va poate elibera o copie a bonului fiscal.
D8n parte a magazinului am primit următorul raspuns-
Conform normelor legale în vigoare, Ordinul 2634/2015, nu se pot reconstitui documentele de cheltuieli nenominale precum bonul fiscal, unicul exemplar emis fiind oferit clientului la momentul incasarii contravalorii produselor.

Dar , plătind cu cardul , am sperat sa fie posibil deoarece am adus dovada plății .
Manuela Rășină, administrator
daca tot au citat referința, ați citit-o? acolo se vorbește despre împrejurări complet diferite.
chiar daca aveati bonul, nu erau obligati sa vi-l schimbe, iar daca voiau sa vi-l schimbe, nu aveau nevoie de bon
Nu stiu daca erau obligați, dar in majoritatea magazinelor se poate schimba Un produs inntermennde 30 de zile daca exista acel bon fiscal

gi-jane2 a scris:

chiar daca aveati bonul, nu erau obligati sa vi-l schimbe, iar daca voiau sa vi-l schimbe, nu aveau nevoie de bon