avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua In urma inundației provocate de vecinul de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua In urma inundației provocate de vecinul de la etajul ...

Buna ziua
In urma inundației provocate de vecinul de la etajul superior in urma cu 2 saptamani, peretii locuintei mele au inceput sa se ingalbeneasca si sa se umfle.
Ce pot face pentru acoperirea pagubei?
Va multumesc?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:43, 25 August 2021
Discutati cu vecinul vinovat sa va acopere paguba.
Si daca nu vrea... discutati cu un avocat si mergeti in instanta, acolo o sa recuperati si banii platiti avocatului.
Nu ati comunicat statutul instalatiei vinovate de producerea inundatiei
Nu aveti asigurarea facultativa a locuintei?
Daca nu aveti asigurare facultativa,initial discutati amiabil cu vecinul in proprietatea caruia s-a produs evenimentul care a generat inundatia
Evaluati prejudiciile ajungeti la consens referitor la cuantum ,conveniti modalitatea recuperare prejudiciu
Este de preferat sa realizati probe=fotografii ale zonelor afectate,in eventualitatea unei actiuni in instanta
Ar trebui sa realizati un proces verbal de constatare prejudiciu cu persoane eventual reprezentante ale asociatiei de proprietari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecinul m-a inundat. cum pot să-mi recuperez cheltuielile cu refacerea apartamentului? Euroinvest Euroinvest Buna ziua, as doi sa aflu cum pot sa-mi recuperez cheltuielile cu refacerea apartamentului in urma unei inundatii. Precizez ca am un apartament amplasat la ... (vezi toată discuția)
Acordare despagubire in cazul producerii unui risc asigurat carmen bodeanu carmen bodeanu Am fost inundata de vecinul de deasupra apartamentului;si eu si d-lui avem polite de asigurare suplimentara(printre riscuri aflindu-se si inundatia)a ... (vezi toată discuția)
Deteriorare apartament prin inundare de catre proprietarul de la nivelul superior anechitei anechitei Buna ziua .Locuiesc intr-un apartament de bloc si sistematic am fost inundat de catre locatarul de la etajul superior[de aproximativ 10 ori in ultimii 4 ... (vezi toată discuția)