Forum Discuţii juridice Executare silită un sfat va rog...
Discuție deschisă în Executare silită

un sfat va rog...

Se mai poate efectua compensarea unui debit daca pentru acel debit am primit o ordonanta civila irevocabila in cadrul procedurii somatiei de plata.Adica SC X are o creanta fata de SC Y , o da in judecata si obtine acea ordonata civila irevocabila.Apoi SC X se hotarasete sa compenseze ....Mai poate sa faca compensarea ?
prin somatia de plata debitorului i s-a acordat un termen in care poate achita de buna voie. dupa expirarea acestui termen creditorul poate trece la executare silita. am spus ca POATE, nu-l obliga nimeni. X se poate folosi de acea ordonanta sau poate uita de ea.
concluzie: nu obliga cu nimic
partile ajung la o intelegere. pot stinge debitul cum doresc ele. important este ca sa accepte creditorul.
sigur ca se poate face compensarea, daca partile sunt de acord si daca sunt indeplinite conditiile impuse de art. 1143 si urm. cod civil.
datoriile se sting prin mai multe feluri, iar compensatia e una din ele.