avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1177 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cum pot deduce pe cheltuielile cabinetului un ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cum pot deduce pe cheltuielile cabinetului un calculator ?

Detin un cabinet de avocatura si am achizitionat prin curierat un calculator pe data de 30.12.2009. Am achitat contravaloarea echipamentului la curier, care mi-a lasat factura fiscala, fara bon fiscal. Am intrat in posesia bonului fiscal, atunci cand vanzatorul a confirmat plata, adica data de 05.01.2010.

Intentia mea este sa decontez pe cheltuielile anului 2009 calculatorul achizitionat, este posibil acest lucru, avand in vedere ca factura este emisa pe data de 30.12.2009, iar bonul pe data de 08.01.2010 ?

Mentionez ca nu am mai dedus echipamente de acest gen pe cheltuielile cabinetului de la inceputul activitatii.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana Christina Bucur , Contabil 23:43, 9 Ianuarie 2010
vezi aici
[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns, dar din nefericire nu am gasit raspunsul exact la problema mea.
Calculatorul intra la cheltuieli cu materii prime, materiale consumabile sau obiecte de inventar.
Mai mult, a fost achizitionat exclusiv pentru a fi folosit pentru cabinetul de avocatura.

Problema mea este ca atunci cand am primit exhipamentul, curierul nu a putut sa imi emita bon fiscal si mi-a lasat doar factura cu data de 30.12.2009, bonul fiscal fiind emis cu data de 08.01.2009 atunci cand vanzatorul a primit confirmarea platii.
Intrebarea mea este: imi pot deduce pe cheltuielile anului 2009 aceasta achizitie, avand in vedere ca va fi folosita exclusiv pentru cabinetul de avocatura si efectiv a fost platita in 2009, chiar daca vanzatorul a confirmat plata in 2010 ?

Multumesc
Se va deduce in 2009, conform facturii.
Se va deduce in 2009. Plata nu are legatura cu factura. Intotdeauna se ia in considerare data facturii.
Se va inregistra la obiecte de inventar.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Ianuarie 2010
Ana Christina Bucur, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot trece in contabilitatea unui cabinet de avocatura achizitia unui calculator bogdan_Asdasd bogdan_Asdasd Am cumparat calculatorul pe data de 30.12.2009 prin curierat cu factura, bonul fiscal a fost emis pe data de 8.01.2010, la data receptionarii platii de catre ... (vezi toată discuția)
Inventariere ursuloaica ursuloaica spuneti-mi va rog pot da decizia de inventariere in decembrie cu perioada 04.01.2010-05.01.2010,sau sunt obligata sa rezolv tot inventarul in ... (vezi toată discuția)
Contabilitate stanciu mihaela stanciu mihaela ce pasi sunt se urmat pentru a tine contabilitate primara la o firma de transport (vezi toată discuția)