Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua ! In anul 2017 am participat la un curs de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua ! In anul 2017 am participat la un curs de Evaluator ...

Buna ziua !
In anul 2017 am participat la un curs de Evaluator de risc fizic,
am si obtinut Certificatul de absolvire, insa din motive obiective nu am continuat sa fac ceva in aceasta privinta, nu am avut nici PFA la vremea respectiva.
Acum as vrea sa revin asupra acestei calificari, si as vrea sa va rog sa ma
indrumati, ce trebuie sa fac mai departe, pentru a incepe sa ma ocup de evaluari.
1 - Am citit in Instructiunile nr.9/2013, la art.8 (1)- Abilitarea personalului de evaluare -ca mai intai trebuie sa ma inscriu in RNERSF. Conform alin (2) din acest articol indeplinesc conditiile cumulative
pentru a ma inscrie in acest registru.. Aici v-as intreba, cum se desfasoara aprobarea dosarului ? Scrie ca dosarul va fi analizat....asta ce inseamna ?
Daca am toate conditiile, au motiv de a respinge dosarul ? Sau este doar o formalitate ?
Exista taxa pentru asta ? Eventual, daca stiti termenul de solutionare.

2 - La art.9 alin (1) am mai citit ca, " Pana la adoptarea standardului ocupational pentru ocupatia de evaluator de risc la securitate fizica,
analizele de risc pot fi elaborate de specialisti cu O VECHIME IN DOMENIUL EVALUARII MAI MARE DEE 5 ANI, inscrisi in RNERSF"
5 ani vechime in evaluare ????
Cand as dobandi aceasta vechime daca nu am posibilitatea de a face ?

Va-rog frumos, sa ma lamuriti cu aceste probleme, sa vad daca ma pot apuca de ceva .
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
1. Puteti primi raspuns la obiect numai daca faceti demersurile de depunere dosar pentru autorizare.
2. Vechimea se refera la experienta in domeniu risc fizic (politie, firme de paza, etc.).