Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... DERANJAREA LINISTII PUBLICE
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

DERANJAREA LINISTII PUBLICE

Starea de fapt: intr-o camera de camin, eu impreuna cu cativa colegi am difuzat muzica, fapt ce a deranjat colega ce locuia la nivelul superior. Aceasta a sunat politia pt a reclama ca nu se poate odihni din cauza zgomotului produs. Pe la ora 22:30 s-a prezentat un politist care, dupa cea analizat situatia, mi-a aplicat o amenda contraventiontala in cuantum de 200ron pentru deranjarea ordinii si linistii publice.Desi am rugat agentul de politie sa imi aplice un avertisment, acesta a considerat ca sanctiunea amenzii este corespunzatoare faptei comise.
Va intreb:
1. Cum as putea convinge instanta sa imi inlocuiasca amenda in avertisment, in sensul ca singura sursa de venit este salariul mamei(tatal meu fiind decedat) si ca nu am avut alte abateri contraventionale?
1bis. Ar avea relevanta fata de instanta ca sunt student, iar fapta s-a petrecut intr-un campus studentesc, iar pe viitor ma voi conforma obligatiei de a nu mai difuza muzica in camera?
2. Daca as propune martori, ce ar trebui sa declare in fata instantei?
3. Ce alte artificii as mai putea folosi in contestarea procesului-verbal?
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
1. contestati pv
2.cereti inlocuirea amenzii cu avertismentul pt ca sunteti la prima abatere, nu ati realizat ora tarzie, ati fost cooperant, va luati angajamentul de a respecta orele......
3. nu are importanta locul ( camin studentesc)
4. martorii sa declare ca ati intrerupt muzica la cererea agentului, ca sunteti la prima abatere etc
Sanctiunea a fost corect aplicata.
Contestati procesul verbal si solicitati in principal,inlocuirea masurii amenzii cu cea a avertismentului,aratatnd ca sunteti la prima abatere si dovedind aceasta eventual cu un martor si cu o referinta de la respectivul camin cu privire la comportarea dvs.