Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, m-am mutat in urma cu 5 ani într-un bloc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, m-am mutat in urma cu 5 ani într-un bloc care are ...

Buna ziua, m-am mutat in urma cu 5 ani într-un bloc care are spatiu verde de ul sau. Vecinii de la parter au pus gard și porți închise cu cheia și refuza sa ne de-a cheile pt a avea și noi acces în cazul în care ne cade ceva in gradina, sau orice alt incident neprevăzut. Menționez că și-au plantat flori și uda gradina cu apa de la subsol, au depozitat niste acareturi inestetice, etc.Ma interesează să știu ce trebuie sa fac și unde pot depune o plângere pentru a obține cheia sau pentru a desființa poarta/porțile respective. Atunci când plătesc impozitul imobilului plătesc și o sumă pentru teren in folosință care bănuiesc că este acesta în cauză. Va mulțumesc anticipat!
Ar trebui să aveți initial o discuție cu presedintele/,administratorul blocului care ar trebui să vorbeasca cu vecinii respectivi.Daca nu o sa aveti rezultate puteti face o sesizare la poliția locala..
Asociatia de proprietari prin regulamentul de ordine interioara decide reguli generale pentru modalitatea de utilizare parti comune condominiu
Conform disp L nr 196/2018 niciun proprietar nu detine dreptul legal sa utilizeze exclusiv partea comuna de condominiu decat cu acordul vecinilor al asociatiei de proprietari-prin incheierea de contract de locatiune sau de folosinta
Politia locala nu are competente sa se implice in solutionare astfel de spete este bucataria interna a asociatiei de proprietari
Problema este că Președintele și ceilalți membrii ai Asociației de proprietari la care eu încă nu mi-am exprimat dorința sa fac parte, se cunosc de peste 40 de ani și sunt un fel de pool sau organizație mafiotă)). Au ocupat boxa, uscătoria, spațiul de pe lângă bloc, probabil că au rămas la ideea că sunt la ei pe tarla. In contractul de vânzare cumpărare am clar scris că am cota de 15 din spațiile comune și plătesc impozit anual separat de cel pentru imobil ( o sumă derizorie ce-i drept, 12 Ron ). Mă uimește faptul că, deși proprietar cu drepturi depline, care a achiziționat imobilul cu bani cash, trebuie să fiu la cheremul unor oameni incivili, inculți, și automat răutăcioși, care de fapt au dobândit aceste apartamente de la stat. Este frustrant și anormal așa ceva și faptul că nu există o autoritate specifică care să intervină în astfel de cazuri este de neacceptat. Repet, mi-am cumpărat un imobil de care nu sunt lăsată să mă bucur deși am acest drept.

ynocentta a scris:

Asociatia de proprietari prin regulamentul de ordine interioara decide reguli generale pentru modalitatea de utilizare parti comune condominiu
Conform disp L nr 196/2018 niciun proprietar nu detine dreptul legal sa utilizeze exclusiv partea comuna de condominiu decat cu acordul vecinilor al asociatiei de proprietari-prin incheierea de contract de locatiune sau de folosinta
Politia locala nu are competente sa se implice in solutionare astfel de spete este bucataria interna a asociatiei de proprietari