Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen depunere plîngere prealabilă penală Aș dori ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen depunere plîngere prealabilă penală Aș dori să aflu ...

Termen depunere plîngere prealabilă penală

Aș dori să aflu dacă în 13.05.2021 cineva a comis o faptă penală ,care este ultima zi de depunere a plîngerii prealabile la poliție sau parchet...?Știu că e termenul de 3 luni,dar nu stiu cum se calculează, pentru că o lună are 30 de zile, alta 31 și nu înțeleg bine conținutul textului de lege sau mai bine nu stiu cum sa il aplic în cazul meu atunci cînd se vorbește de ziua corespunzătoare sau ceva de gen.... Termenul musai e calculat pe luni ,nu pe zile,dar totusi aș vrea să știu care ar fi ultima zi. Aș dori totuși o părere avizată de la un specialist în materie.De asemenea, as vrea să stiu daca pot trimite plîngerea prin email si dacă este luată în considerare plîngerea trimisă prin email, mai bine zis imprimată pe hîrtie ,datată și semnată si trimisă scanată prin email. Multumesc!
danalida, utilizator
ART. 269 c.p.p.
Calculul termenelor procedurale
(1) La calcularea termenelor procedurale se porneşte de la ora, ziua, luna sau anul prevăzut în actul care a provocat curgerea termenului, în afară de cazul când legea dispune altfel.
(2) La calcularea termenelor pe ore sau pe zile nu se socoteşte ora sau ziua de la care începe să curgă termenul, nici ora sau ziua în care acesta se împlineşte.
(3) Termenele socotite pe luni sau pe ani expiră, după caz, la sfârşitul zilei corespunzătoare a ultimei luni ori la sfârşitul zilei şi lunii corespunzătoare din ultimul an. Dacă această zi cade într-o lună care nu are zi corespunzătoare, termenul expiră în ultima zi a acelei luni.
(4) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul expiră la sfârşitul primei zile lucrătoare care urmează.

Incercati sa o depuneti prin posta cu valoare declarata si confirmare de primire.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

ART. 269 c.p.p.
Calculul termenelor procedurale
(1) La calcularea termenelor procedurale se porneşte de la ora, ziua, luna sau anul prevăzut în actul care a provocat curgerea termenului, în afară de cazul când legea dispune altfel.
(2) La calcularea termenelor pe ore sau pe zile nu se socoteşte ora sau ziua de la care începe să curgă termenul, nici ora sau ziua în care acesta se împlineşte.
(3) Termenele socotite pe luni sau pe ani expiră, după caz, la sfârşitul zilei corespunzătoare a ultimei luni ori la sfârşitul zilei şi lunii corespunzătoare din ultimul an. Dacă această zi cade într-o lună care nu are zi corespunzătoare, termenul expiră în ultima zi a acelei luni.
(4) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul expiră la sfârşitul primei zile lucrătoare care urmează.

Incercati sa o depuneti prin posta cu valoare declarata si confirmare de primire.

Mulțumesc mult pentru intenția de a lămuri problema mea, dar eu as fi vrut să stiu concret :
1) ziua în care se sfîrșește termenul de 3 luni....,raportat la ziua în care s-a săvîrșit fapta și am și luat cunoștință de ea ,adică 13.05.2021.
2).dacă în 13.05.2021 s-a săvîrșit fapta si am luat cunoștință de ea si in 11.08.2021 am depus plîngere.....,e depusă în termen?In rest textul de lege l-am cautat si găsit si eu pe net ,dar am spus că la aplicarea lui nu ma descurc ,de aceea am vrut să stiu concret....ultima zi din termenul de 3 luni...!Este cumva 13.08.2021...?Mulțumesc încă o dată și aș aprecia dacă mi-ați răspunde pe puncte!
danalida, utilizator
E depusa in termen.
Mulțumesc frumos pentru răspuns!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

E depusa in termen.