Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Taxe Vamale UE
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Taxe Vamale UE

Salut!

Vreau sa aduc o serie de echipamente electrice din Italia. Un lant de transmisie FM pentru un radio local.

Ce taxe vamale trebuie sa platesc?

Va rog mult sa ma ajutati pentru ca este prima oara cand ma confrunt cu asa ceva si pentru ca prietenul meu Google.ro ofera informatii foarte derutante.

Multumesc din suflet.
De la data intrarii Romaniei in UE nu se mai platesc taxe vamale la importurile de bunuri din spatiul comunitar, de provenienta comunitara.
Iulian_Cristian a scris:

De la data intrarii Romaniei in UE nu se mai platesc taxe vamale la importurile de bunuri din spatiul comunitar, de provenienta comunitara.

Asta inseamna ca trebuie sa se faca dovada producerii acestora in spatiul comunitar? sau doar ca au fost cumparate de acolo?

Multumesc.
Doar ca au fost cumparate de acolo, importul deja a fost facut in momentul cand bunurile au intrat in Italia.
Multumesc! :)

Sunteti cei mai tari.