Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copiilor Bună ziua, Va rog sa ma ajutați ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copiilor Bună ziua, Va rog sa ma ajutați cu o informație Soția a plecat ...

Bună ziua,
Va rog sa ma ajutați cu o informație
Soția a plecat de acasă ,a părăsit domiciliul implicit copii,de 9 ani respectiv 13 ani.Doresc sa rămână copii în custodia mea ,cum as putea sa procedez? Poate sa rămână copii cu mine atât timp cât ei refuza sa aibă o legătură cu mama lor?
Mulțumesc frumos!
Discutia e una ampla si nu pot aprecia cat aveti castig de cauza sau nu, insa calea de urmat este o actiune in instanta concomitent cu divortul sau separat de acesta in care sa solicitati exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti de catre dvs, precum si stabilirea locuintei minorilor la dvs.

Indiferent daca castigati sau nu, trebuie sa stiti ca minorii au dreptul de a pastra legaturi personale cu mama lor, iar dvs aveti obligatia legala de a sprijini aceata relatie.

Asa ca trebuie mare atentie ce si cum spuneti copiilor despre mama lor, lasand la o parte orice resentimente ar exista vis a vis de situatia dvs ca soti.