Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, As dori sa stiu daca este legal ca o firma ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, As dori sa stiu daca este legal ca o firma sa ofere ...

Buna ziua,
As dori sa stiu daca este legal ca o firma sa ofere angajatilor zilele libere pentru vaccinare conform legii 221/2021 retroactiv, celor vaccinati inainte de 29.07.
Ma intereseaza daca firma poate colecta datele medicale ale angajatilor (adeverintele de vaccinare) fara o baza legala (legea nu se aplica retroactiv), daca nu intra facilitatea in zona de oferire de conditii preferentiale pe criteriul starii de sanatate al angajatului (vaccinat/nevaccinat) si daca are legatura cu conditiile de desfasurare activitate (telemunca sau munca la birou).
Multumesc, zile senine !
Nu exista retroativitate in acest sens .... insa angajatorul poate decide singur , intrucat o astfel de situatie nu intra sub incidenta legii respective.