avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, As dori sa stiu daca este legal ca o firma ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, As dori sa stiu daca este legal ca o firma sa ofere ...

Buna ziua,
As dori sa stiu daca este legal ca o firma sa ofere angajatilor zilele libere pentru vaccinare conform legii 221/2021 retroactiv, celor vaccinati inainte de 29.07.
Ma intereseaza daca firma poate colecta datele medicale ale angajatilor (adeverintele de vaccinare) fara o baza legala (legea nu se aplica retroactiv), daca nu intra facilitatea in zona de oferire de conditii preferentiale pe criteriul starii de sanatate al angajatului (vaccinat/nevaccinat) si daca are legatura cu conditiile de desfasurare activitate (telemunca sau munca la birou).
Multumesc, zile senine !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:04, 1 Septembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista retroativitate in acest sens .... insa angajatorul poate decide singur , intrucat o astfel de situatie nu intra sub incidenta legii respective.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! sunt studentă și facultatea la care studiez impune ... 17Andreea 17Andreea Bună ziua! Sunt studentă și facultatea la care studiez impune persoanelor nevaccinate efectuarea testelor rapid antigen de două ori/săptămâna din banii ... (vezi toată discuția)
Clarificare legea 55/2020 completata cu legea 221/2021 daniela1268 daniela1268 Buna ziua, Ce conditii trebuie sa indeplineasca un angajat la privat pentru a beneficia de zilele libere oferite prin legile 55/15.05.2020 si 221/26.07.2021? ... (vezi toată discuția)
M am vaccinat anticovid 2020 pot beneficia de ziua libera acordata ... wazz wazz vaccinat anticovid 2020 pot beneficia de ziua libera acordata de angajator in 2021? atunci cand m am vaccinat nu exista aceasta prevedere legala nu ar ... (vezi toată discuția)