Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Chemare in judecata Actiunea de chemare in judecata a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Chemare in judecata Actiunea de chemare in judecata a unei societati ...

Chemare in judecata
Actiunea de chemare in judecata a unei societati comerciale se depune la tribunalul din judetul in care aceasta isi are sediul sau in cel in care am eu domiciliul?
Buna ziua

Codul civil
Art. 107
(1) Cererea de chemare în judecată se introduce la instanța în a cărei circumscripție domiciliază sau își are sediul pârâtul, dacă legea nu prevede altfel.