avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Chemare in judecata Actiunea de chemare in judecata a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Chemare in judecata Actiunea de chemare in judecata a unei societati ...

Chemare in judecata
Actiunea de chemare in judecata a unei societati comerciale se depune la tribunalul din judetul in care aceasta isi are sediul sau in cel in care am eu domiciliul?
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 11:46, 1 Septembrie 2021
Buna ziua

Codul civil
Art. 107
(1) Cererea de chemare în judecată se introduce la instanța în a cărei circumscripție domiciliază sau își are sediul pârâtul, dacă legea nu prevede altfel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde depun actiunea ? chitoiu chitoiu Servus tuturor. Carei instante ma adresez pentru a chema in judecata firma la care am lucrat , la cea unde domiciliez eu ,sau la cea de resedinta al paratei , ... (vezi toată discuția)
Actiune nouã: instanța competentã, transmiterea cererii racman13 racman13 daca vreau sa deschid o actiune noua unde voi depune dosarul la judecatoria sectorului de care apartine cel dat an judecata sau la judecatoria sectorului de ... (vezi toată discuția)
Intrebare fecsketata1958@gmail.com fecsketata1958@gmail.com In ce zona este legal depus un dosar civil., zona reclamantului sau al paratului.,? la judecatorie. (vezi toată discuția)