avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am nevoie de ajutorul vostru. Am in baietel ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am nevoie de ajutorul vostru. Am in baietel de 5 ani ...

Buna ziua!
Am nevoie de ajutorul vostru.
Am in baietel de 5 ani si vreau sa il decad pe tatal din drepturile parintesti.El fiind acuzat de proxenetism .
Ce sanse as avea sa il decad ?
Cel mai recent răspuns: Cristiana99 , utilizator 20:03, 2 Septembrie 2021
Buna ziua,

Cu privire la decaderea din drepturile parintesti se pronunta instanta de tutela, la cererea autoritatilor publice locale- DGASPC.

Sesizati directia cu privire la acest fapt si ei ar trebui sa preia acest caz.

Decaderea din drepturile parintesti se dispune in anumite situatii care afecteaza in mod nemijlocit copilul.

Astfel, se poate dispune decaderea daca parintele pune in pericol viata, sanatatea, sau dezvoltarea copilului prin rele tratamente aplicate acestuia, prin consumul de alcool sau stupefiante, prin purtare abuziva, prin neglijenta grava in indeplinirea obligatiilor parintesti ori prin atingerea grava a interesului superior al copilului.

In concluzie, daca vreti sa sesizati directia trebuia sa vedeti daca va incadrati intr-una dintre situatiile de mai sus.

Ultima modificare: Joi, 2 Septembrie 2021
Mihail Croitoru, Avocat
Multumeac.proxenetismul este pentru o minora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decaderea din drepturile parintesti maryag maryag care sunt motivele care pot duce la decaderea din drepturi a unui parinte si ce inseamna asta pentru acel parinte?????? (vezi toată discuția)
Bună ziua ! un părinte poate fi decăzut din drepturi dacă ... Antonia977 Antonia977 Bună ziua ! Un părinte poate fi decăzut din drepturi dacă copilul refuza efectiv sa meargă la școală? Se tine cont ca ar avea CH dar nu este de școală ... (vezi toată discuția)
Decadarea din drepturi asime asime buna seara, cum se decade din drepturile parintesti un tata care apare doar cu numele pe certificatul de nastere al copilului ,nu contribuie cu nimic sub nici ... (vezi toată discuția)