Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am nevoie de ajutorul vostru. Am in baietel ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am nevoie de ajutorul vostru. Am in baietel de 5 ani ...

Buna ziua!
Am nevoie de ajutorul vostru.
Am in baietel de 5 ani si vreau sa il decad pe tatal din drepturile parintesti.El fiind acuzat de proxenetism .
Ce sanse as avea sa il decad ?
Buna ziua,

Cu privire la decaderea din drepturile parintesti se pronunta instanta de tutela, la cererea autoritatilor publice locale- DGASPC.

Sesizati directia cu privire la acest fapt si ei ar trebui sa preia acest caz.

Decaderea din drepturile parintesti se dispune in anumite situatii care afecteaza in mod nemijlocit copilul.

Astfel, se poate dispune decaderea daca parintele pune in pericol viata, sanatatea, sau dezvoltarea copilului prin rele tratamente aplicate acestuia, prin consumul de alcool sau stupefiante, prin purtare abuziva, prin neglijenta grava in indeplinirea obligatiilor parintesti ori prin atingerea grava a interesului superior al copilului.

In concluzie, daca vreti sa sesizati directia trebuia sa vedeti daca va incadrati intr-una dintre situatiile de mai sus.

Mihail Croitoru, Avocat
Multumeac.proxenetismul este pentru o minora.