Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Sunt însărcinată în 14 săptămâni ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Sunt însărcinată în 14 săptămâni și as dori ...

Bună ziua! Sunt însărcinată în 14 săptămâni și as dori micșorarea normei de muncă. Țin sa precizez ca sunt profesor și am ore în 2 școli, 14 h intr-o școală și 4 în altă școală. Care este demersul, cum trebuie sa procedez sa rămân doar cu çele 14 h? Mulțumesc!
OUG 96/2003
art.13
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menținerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale.