Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, As dori si eu ajutor din partea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, As dori si eu ajutor din partea dumneavoastră , locuiesc ...

Buna ziua,

As dorii si eu ajutor din partea dumneavoasta , locuiesc la etajul 4 la ultimul etaj al blocului unde am o problema de 4 ani daca nu de mai multi cu acoperisul blocului mai exact cand ploua afara ploua si in casa peste tot sufragerie ,bucatarie si dormitor ,balcon,stau cu ciolofane pe jos cu tavi oale ligheane ca sa nu inund si pe ceilalti locatari,numai spun de igrasie si mucegai si tencuiala de pe pereti cazuta.Am sesizat asociatia de locatari le am dat poze i am chemat si in casa ca sa vada si nu vor sa ma ajute cu nimic.In schimb au incasat suma de 500 de ron de la fiecare apartament pentru reparatii,care au fost doar sa schibe un bec ars un burlan si un interfon ,dar in nici un caz sa faca reparatii la acoperisul blocului.Acum asociatia de locatari nu vrea sa imi mai incaseze suma lunara de plata la intretinere si platesc la banca aceasta suma lunara ca sa nu raman restanta la intretinere .Acum spunetimi dumneavoastra ce ar trebuii sa fac ,am fost la primarul din orasul meu si a aspus ca nu ma poate ajuta sa iau legatura cu presedinta blocului care dansa cand am contactat o mi a spus ca ea nu are treaba .V a rog frumos daca ma puteti ajuta cu o informatie cu un sfat astept cu drag raspunsul dumneavoastra.Va multumesc!
Ai putea sa inițiezi o ședință de scară/bloc cu toți ceilalți locatari și pusă problema serios, pt că normal și de bun simț nu doar pe tine de privește această problemă ci și pe cel de la parter. Dacă tu dai frâu sa curgă apa atunci cu siguranță se vor alarma și v-a fi făcut vor nu vor. Un acoperiș montat de echipa profesionista ajunge la 30.000 RON + - , dar banii ăștia se strâng luna de luna și se face în ani( 2-3 ani) altfel poți chema un cârpaci sa îți lucreze pe ici pe colo cât sa mai țină până se strâng banii de reparație totala. Numai bine
Manuela Rășină, administrator
Este problema care tine strict de bucataria asociatiei dv de proprietari
Conform disp L nr 196/2018 ,legiuitorul a impus obligatia ca toate asociatiile de locatari sa parcurga procedura de schimbare in asociatii de proprietari
Acoperisul blocului de locuit in comun reprezinta parte comuna a carei administrare si asigurare stare tehnica intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Aveti dreptul sa notificati oficial asociatia d eproprietari prin reprezentant legal,cu obligatia respectarii si aplicarii dispozitiilor in vigoare referitoare la asigurarea starii tehnice a partii comune de condominiu-sub sanctiunea obligatrii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
In cadrul primariei teritoriale exista serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari unde puteti sesiza oficial situatia cu care va confruntati