Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Limita garaj fata de gardul ce separa doua ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Limita garaj fata de gardul ce separa doua proprietati/terenuri?

Care este limita fata de gardul ce separa doua proprietati/terenuri, la care pot ridica un garaj din caramida/bca?

Din cate am inteles/citit ar fi 60cm, daca nu exista geam spre vecin. Cei de la primarie mi-au spus 3m, si ca pot chema in instanta vecinul pentru a mi se acorda cat zice legea. Nu am sanse de intelegere cu vecinul pt act notarial cum ca m-ar lasa mai aproape de 3m.

Nu vreau nici mai aproape de 1m de gard, pentru ca pe acolo va fi ingropat cablul electric si de internet/tv, iar in caz de defectiuni sa am spatiu sa sap si sa schimb.
akyla, utilizator