Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Am o speta cam complicata.Mai exact bunicii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Am o speta cam complicata.Mai exact bunicii mei paterni ...

Buna ziua.Am o speta cam complicata.Mai exact bunicii mei paterni au un loc cumparat la cimitir, cu chitanta.Bunicii mei paterni sunt ambii la a doua casatorie.Bunica mea are din prima casatorie 2 copii, bunicul din prima casatorie un copil.Din a doua casatorie il au pe tatal meu, care a fost ingropat in acelasi loc.In calitate de nepoata si fratele meu in calitate de nepot ce cota parte ne revine din locul de la cimitir .Va multumesc anticipat.
Care este ordinea deceselor? Unchii si matusele dvs au copii?
Mai intai a murit bunicul patern, apoi bunica paterna.Din prima casatorie a bunicii paterne mai traiesc un singur fiu, celalalt fiu a decedat si are 3 copii.Bunicul patern are un fiu din prima casatorie care traieste, are copiii.
Dupa bunicul patern tatal dvs mosteneste 1/2 din 3/4 din 1/2 adica 3/16.
Dupa bunica dvs tatal dvs mosteneste 1/3 din 5/8 adica 5/24.
In total dupa tatal dvs raman de mostenit 19/48.
Daca la data decesului tatal dvs era necasatorit, dvs si sora (presupunand ca sunteti singurii copii) mosteniti intreaga cota de 19/48. (deci 19/96 dvs si 19/96 sora) Daca la data decesului tatal era casatorit, sotia mosteneste 1/4 din 19/48, adica 19/192 iar dvs impreuna cu sora mosteniti impreuna restul de 3/4 din 19/48 adica 57/192. (deci 57/384 dvs si 57/384 sora).