avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Am o speta cam complicata.Mai exact bunicii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Am o speta cam complicata.Mai exact bunicii mei paterni ...

Buna ziua.Am o speta cam complicata.Mai exact bunicii mei paterni au un loc cumparat la cimitir, cu chitanta.Bunicii mei paterni sunt ambii la a doua casatorie.Bunica mea are din prima casatorie 2 copii, bunicul din prima casatorie un copil.Din a doua casatorie il au pe tatal meu, care a fost ingropat in acelasi loc.In calitate de nepoata si fratele meu in calitate de nepot ce cota parte ne revine din locul de la cimitir .Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 15:48, 10 Septembrie 2021
Care este ordinea deceselor? Unchii si matusele dvs au copii?
Mai intai a murit bunicul patern, apoi bunica paterna.Din prima casatorie a bunicii paterne mai traiesc un singur fiu, celalalt fiu a decedat si are 3 copii.Bunicul patern are un fiu din prima casatorie care traieste, are copiii.
Dupa bunicul patern tatal dvs mosteneste 1/2 din 3/4 din 1/2 adica 3/16.
Dupa bunica dvs tatal dvs mosteneste 1/3 din 5/8 adica 5/24.
In total dupa tatal dvs raman de mostenit 19/48.
Daca la data decesului tatal dvs era necasatorit, dvs si sora (presupunand ca sunteti singurii copii) mosteniti intreaga cota de 19/48. (deci 19/96 dvs si 19/96 sora) Daca la data decesului tatal era casatorit, sotia mosteneste 1/4 din 19/48, adica 19/192 iar dvs impreuna cu sora mosteniti impreuna restul de 3/4 din 19/48 adica 57/192. (deci 57/384 dvs si 57/384 sora).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune olympya olympya Buna ziua.Ma numesc Olimpia si am o problema in legatura cu o mostenire.Bunicii mei au o casa si 2 copii.Bunicul a murit in urma cu 3 ani.Succesiunea nu s-a ... (vezi toată discuția)
Mostenire florisandu2003 florisandu2003 Sora mea a fost infiata de bunica pe linie paterna in anul 1987 , primind de la aceasta o magazie si 250 metri pamant langa casa. La decesul bunicii in 1989, ... (vezi toată discuția)
Tatăl meu a decedat în 2005 și nu am făcut succesiunea până în prezent. a decedat și sora mea, dar mama trăiește. cum se vor stabili cotele moștenirii? Laurentiuflap Laurentiuflap Buna ziua Tatal meu a decedat in 2005 si nu am facut succesiunea pana in prezent , mama mai traieste . Pariintii au avut o fata si un baiat . Fata ... (vezi toată discuția)