Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

Sora mea a fost infiata de bunica pe linie paterna in anul 1987 , primind de la aceasta o magazie si 250 metri pamant langa casa. La decesul bunicii in 1989, tata a renuntat in favoarea sorei la casa de langa magazie, avand 2 camere si bucatarie si inca 250 metri pamant.Sora a decedat acum 3 ani si nu a avut copii.Bunicii pe linie paterna detineau si 2 hectare de teren arabil retrocedat dupa revolutie.Tata a decedat si el.Pamantul arabil si celalat de langa casa cum il impartim cu sotul defunctei ?
Daca infierea surori este cu efecte depline atunci ea vine in concurs cu tatal dvs in cote-parti egale la mostenirea bunicii. termenul pentru manifestarea optiunii succesorale era de 6 luni de la deces. Daca sora a depus in acest termen o declaratie de acceptare a mostenirii ,la notariat , va mostenii singura toate bunurile lasate de bunica. Daca nu a facut acest lucru sotul surorii va mostenii 1/2 din cele 2 hectare de teren adica 1 ha plus casa cei 500 m.p si magazia in totalitate