Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am o întrebare în legătură cu un posibil divorț ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am o întrebare în legătură cu un posibil divorț dintre părinții ...

Am o întrebare în legătură cu un posibil divorț dintre părinții mei. Tata e consumator avid de alcool - zilnic de dimineața până seara - iar mama nu se mai înțelege cu el de niciun fel și se teme pentru siguranța ei.

Momentan locuiesc în casa moștenită de mama mea de la mama ei, casă pe care au reabilitat-o. Tata are și el moștenire o casă de la părinții lui, dar nu locuiește nimeni acolo. Împreună, părinții mei au un apartament cu 2 camere - ar fi singurul bun dobândit în timpul căsătoriei.

Temerea cea mai mare a mamei mele e că după divorț, tata va rămâne în casă cu ea și îi va face viața și mai grea decât acum - ea știind că bunurile se înjumătățesc la partaj. Și mama mai susține că, legal, tata deține 25% din moștenirea ei, iar ea deține 25% din moștenirea lui. Nu au niciun act semnat în acest sens și nu am găsit nicio lege care să specifice acest lucru. Aș vrea să știu dacă există o astfel de lege sau dacă ceea ce am găsit specificat pe internet - respectiv că bunurile moștenite sunt bunuri proprii ale fiecărui soț și nu se iau în calcul la partaj - este varianta corectă.

Iar în cazul în care mama va înainta divorțul, tata va fi obligat să părăsească domiciliul în care locuiesc acum - casa pe care mama a moștenit-o de la mama ei?

Mulțumesc mult.
silviaaftene, utilizator
Bunurile moștenite sunt bunuri proprii și nu se partajează. După divorț, tatăl dvs ar putea să fie evacuat din casă.
In conditiile dare de consum execsiv de alcool evacuarea se poate face inclusiv printr un ordin de protectie.

Asa cum v a aratat si colegul bunurile mostenite sunt bunuri proprii. Ceea ce ziceti de 25% e vorba de mostenire, cand sotii se mostenesc inclusiv in privinta bunurilor proprii
Mulțumesc mult
Mulțumesc. La ce vă referiți când spuneți că "sotii se mostenesc inclusiv in privinta bunurilor proprii"?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

In conditiile dare de consum execsiv de alcool evacuarea se poate face inclusiv printr un ordin de protectie.

Asa cum v a aratat si colegul bunurile mostenite sunt bunuri proprii. Ceea ce ziceti de 25% e vorba de mostenire, cand sotii se mostenesc inclusiv in privinta bunurilor proprii

Mulțumesc mult.

Adrian ALBU a scris:

Bunurile moștenite sunt bunuri proprii și nu se partajează. După divorț, tatăl dvs ar putea să fie evacuat din casă.