Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna Parinte.program vizita clasic.copilul luat in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna Parinte.program vizita clasic.copilul luat in vacanta mai ...

Buna
Parinte.program vizita clasic.copilul luat in vacanta mai exact luna iulie.nu plateste pensia intretinere pe motiv ca a cheltuit o si inca in plus cu copilul.nu e prevazut in hotarare nimic cu privire la acest aspect.care sunt solutiile pentru recuperarea sumei?
Executare silita. Nu poate schimba cu de la sine putere hotararea judecatoreasca.
Multumesc doamna avocat.la o pensie de intretinere minima oare merita sa apelam la executor sau o sa cheltuim mai mult?stiu ca nu e domeniul dumneavoastra insa poate ca stiti cam cat ar costa sau poate sunt pe aici parinti care au trecut prin asta.
a stat la el toata luna sau cum ?
Da a stat toata luna iulie in program de vizita .adica cum e impartita vacanta o luna cu un parinte si una cu celalalt.
Calculul acesta financiar numai dvs il puteti face si oportunitatea demersului tot numai dvs il puteti aprecia.

Posibil ca onorariu executor si cheltuieli sa fie mai mari decat pensia, insa le veti recupera si pe acestea de la debitor. Problema e mai mult de principiu si de moralitate.