avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna Parinte.program vizita clasic.copilul luat in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna Parinte.program vizita clasic.copilul luat in vacanta mai ...

Buna
Parinte.program vizita clasic.copilul luat in vacanta mai exact luna iulie.nu plateste pensia intretinere pe motiv ca a cheltuit o si inca in plus cu copilul.nu e prevazut in hotarare nimic cu privire la acest aspect.care sunt solutiile pentru recuperarea sumei?
Cel mai recent răspuns: Zifrumoasa , utilizator 07:18, 11 Septembrie 2021
Pensia se plătește pentru întreținerea copilului. Consider că dacă a locuit și a fost întreținut toată luna exclusiv de către părintele nerezident, acesta nu are de ce să plătească pensie de întreținere pentru acea perioadă.
Exact doamna avocat principiu si moralitate cam asta era ideea.sa facem ceva pentru ca daca nu va spune ca si pentru ca are copilul doua wekend uri va trebui sa plateasca mai putin....
De altfel se pare ca nu e singurul care gandeste asa.si va intreb domnule avocat chiar credeti ca e corect si in interesul copilului ce spuneti?pai oare cati parinti rezidenti stau sa calculeze daca pensiile de intretinere (doua ca sunt doi parinti daca o luam pe calea asta)le ajung copiilor intr o luna?pai oare cheltui cu copilul la fel in fiecare zi?la fel in fiecare luna?oare daca luna asta copilul a avut ghinionul sa cada in noroi de cinci ori si nu de doua ca si luna trecuta ar trebui sa bea apa mai putina in ideea ca am cheltuit apa cu spalatul?oare nu mai mananca pestele pe care l pofteste din cauza ca am epuizat pensiile de intretinere pe detergent?
Acum serios vorbind imi explicati domnule avocat ce anume mai exact inseamna pensie de intretinere?dar foarte serios daca aveti timpul necesar faceti mi o lista ca ma gandesc sa o prezint celuilalt parinte poate reusesc sa l fac sa inteleaga niste lucruri cu privire la ce i mai bine, corect ,moral,necesar pentru copilul lui.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
doamna, pt ca hotararea nu specifica , omul trebuie sa plateasca pensie si in acea luna, asta doar ca hotararea nu specifica ca trebuie sa platiti dvs de ex, pt luna in care a stat la tata.
dvs puneti apela la executor, se cere incuviintare pt executarea silita, tatal poate face contestatie la executare si poate castiga pt ca pensia e pentru intretinerea copilului, nu e datorata dvs, dvs o administrati doar. Astfel riscati sa ramaneti si fara banii aia, si cu bani cheltuiti pe executor.
banuiesc ca pensia ce o plateste, e destul de mica asa ca nu stiu daca merita sa va cramponati de ea.

Multumesc jane.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentară pe timpul vacanței la părintele nerezident ContSters437801 ContSters437801 Tatăl copilului meu trebuie sa plateasca pensie de întreținere copil de 250lei lunar pana la majoratul acestuia.Locuinta minorului a fost stabilita la ... (vezi toată discuția)
Compensarea pensiei de intretinere minor SeaPoison SeaPoison Buna ziua, Fostul sot a cerut copilul sa stea la el in vacanta de vara 2 saptamani. La terminarea celor 2 saptamani a cerut sa il mai las 1 saptamana. Dupa ... (vezi toată discuția)
Pensie de întreținere în perioada de vacanță: se poate întrerupe plata când copilul e la părintele nerezident? Miki&dede Miki&dede # Mihaela 07mai 2018 Buna ziua. Sotul meu are o fetita de 5ani din prima casatorie. Plateste pensia alimentara lunar si nu a intarziat niciodata cu plata ... (vezi toată discuția)