Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Interdictie concediere dupa CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Interdictie concediere dupa CCC

Buna ziua, mai este valabila acea interdictie de a nu concedia 6 luni de la data revenirii definitive la serviciu dupa CCC. In OUG-ul 111/2010 regasit pe net a disparut acest text. Multumesc.
Bună ziua, interdicția a rămas, dar nu mai este limitata la 6 luni, ci la plata stimulentului. Se regăsește la articolul 25, alin 1, litera b) din OUG 111/2010.

"Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserție prevăzut la art. 7 alin. (1) și (2);"

[ link extern ]
lucia.tozaru, utilizator
Va multumesc pentru raspunsul foarte prompt. Deci, practic, intervalul de timp in care nu se poate concedia va fi de 1 an, stimulentul de insertie primindu-se pana la varsta de 3 ani a copilului OK.
Pentru stimulent, interdictia concedierii este pana la implinirea varstei de 3 ani , inclusiv.