Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Care este nr minim de zile de absente ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Care este nr minim de zile de absente nemotivate de ...

Buna ziua.
Care este nr minim de zile de absente nemotivate de la care se poate incepe cercetarea disciplinara,respectiv trimitere convocare catre angajat.
Multumesc.
Numarul minim nu este prevazut in legislație. Însă asa ceva se poate menționa în Reg.intern sau în ccm aplicabil.
Buna ziua
Absenta nemotivata nu reprezinta dpdv legala o abatere disciplinara. Dvs trebuie sa-i dati aceasta incadrare in Reg Intern, unde puteti stabili si numarul de absente de la care fapta reprezinta abatere disciplinara.
[ link extern ] /