Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de munca inegal Bună ziua! Lucrez într-o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de munca inegal Bună ziua! Lucrez într-o instituție ...

Program de munca inegal
Bună ziua!
Lucrez într-o instituție de stat cu program de activitate continuu de 12/24 12/48 sau 8 ore. Din cauza lipsei de personal nu se mai respecta zilele de repaus săptămânal și timpii de odihna după turele de noapte conform contractului colectiv de muncă. Mentionez că nu depășesc 12 ore
suplimentare pe luna , dar programul este fracționat asa încât într-o luna am doar 3 zile calendaristice libere si nu un număr egal cu zilele de sâmbătă si duminică conform acordului colectiv.
O instanță poate obliga instituția să respecte acordul colectiv de munca?
Da, o instanță poate obliga instituția să respecte acordul colectiv de munca.