Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru

buna. lucrez la o firma care urmeaza sa functioneaze cu puncte de lucru cu program de la 10.00 la 22.00. in fiecare punct de lucru vor lucra cate 3 angajati cu CIM de 8h/zi. puteti sa ma sfatuiti asupra unui program de lucru care sa respecte prevederile legale (repaos saptamanal, 24h libere dupa 12 ore lucrate, etc) , sa acopere programul de functionare al punctelor de lucru (10-22.00), dar care sa fie si acceptat de viitorii angajati ?( mentionez ca viitorii angajati insista la interviuri ca prefera sa lucreze cate 12h/zi). multumesc
La un program 12/24 si 12/48....va incadrati in numarul de ore necesar a se exectua intr-o luna.....respectiv in jur de 170 ore lunar. Asta ar fi o varianta, depinde daca le convine angajatorului si angajatilor.
andreea.ilic a scris:

buna. lucrez la o firma care urmeaza sa functioneaze cu puncte de lucru cu program de la 10.00 la 22.00. in fiecare punct de lucru vor lucra cate 3 angajati cu CIM de 8h/zi. puteti sa ma sfatuiti asupra unui program de lucru care sa respecte prevederile legale (repaos saptamanal, 24h libere dupa 12 ore lucrate, etc) , sa acopere programul de functionare al punctelor de lucru (10-22.00), dar care sa fie si acceptat de viitorii angajati ?( mentionez ca viitorii angajati insista la interviuri ca prefera sa lucreze cate 12h/zi). multumesc

La locurile de muncă unde, datorită specificului activităţii, nu există posibilitatea încadrării în durata normală a timpului zilnic de lucru pot fi stabilite forme specifice de organizare a timpului de lucru, după caz, în tură, tură continuă, turnus, program fracţionat; locurile de muncă la care se aplică aceste forme specifice de organizare, precum şi modalităţile concrete de organizare şi evidenţă a muncii prestate se stabilesc prin contractul colectiv de muncă la nivel de ramură, grupuri de unităţi sau unităţi.
Mergeti pe un program 12/24.
multumesc frumos pentru sugestia dvs. ar fi totusi o problema: faptul ca punctele de lucru nu lucreaza si noaptea, astfel ca nu s-ar indeplini numarul de ore
multumesc. Din nefericire, arianta propusa de dvs nu va respecta repaosul saptamanal intrucat programul punctelor de lucru este de luni pana duminice
Puteti sa faceti un grafic lunar si sa stabiliti cum vor efectua angajatii turele, in asa fel incat sa fie prevazut si repausul saptamanal. Mentionez ca acest repaus saptamanal nu este obligatoriu sa fie efectuat sambata si duminica.
Conform codului muncii:
Art. 132. [repausul săptămânal]
(1) Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica.
(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) În situaţia prevăzută la alin. (2) salariaţii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de muncă sau, după caz, prin contractul individual de muncă.
(4) În situaţii de excepţie zilele de repaus săptămânal sunt acordate cumulat, după o perioadă de activitate continuă ce nu poate depăşi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de muncă şi cu acordul sindicatului sau, după caz, al reprezentanţilor salariaţilor.
(5) Salariaţii al căror repaus săptămânal se acordă în condiţiile alin. (4) au dreptul la dublul compensaţiilor cuvenite potrivit art. 120 alin. (2).