Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Exista metode de vanzare a unui produs sub valoarea de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Exista metode de vanzare a unui produs sub valoarea de achizitie?

Buna ziua. As dorii sa aflu si eu unele informatii.
Achizitionez produse in special electronice pe firma cu valoarea lor de la furnizori.
Dar eu doresc sa le vand imediat dupa achizitie sub pretul de la furnizor.
De exemplu daca iau un produs care valoreaza 1000 ron cu tva, eu doresc sa il vand cu aprox 10 RON. Acest lucru este posibil deoarece vand unele produse care imi acopera acea valoare de 1000 a produsului, iar eu doresc sa il dau intr-un fel ca si premiu, dar totusi sa il dau cu factura si sa iasa din inventar.
Va multumesc.
Daca vreti sa-l dati ca un premiu pentru ca cineva a cumparat de o anumita valoare treceti-l pe factura cu valoarea sa de 1000 lei si apoi treceti discountul de 990 lei cu semnul minus.
Se poate emite o astfel de factura cu discount dar pe factura sa fie numai acest produs? Nu si alte produse.
Da, numai sa fie o justificare; sa nu-l dati cuiva care nu a cumparat niciodata nimic de la dvs.
Nu stiu exact, dar cred ca vor fii si situatii cand voi da cuiva care nu a cumparat nimic de la mine. Ce se intampla in aceasta situatie?
Asta nu se mai numeste vanzare ci donatie.