avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1282 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... injuratura prin telefon AN
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

injuratura prin telefon AN

am un autor necunoscut care m-a injurat de doua ori pe telefon ( si fix, si mobil)

eu banuiesc ca e in legatura cu o petitie pusa de mine la politie, dar nu stiu cine e

intrebarea e : am uitat sa scriu ca persoana a folosit cuvinte care nu pot fi reproduse

si doar am zis: in data de, la ora de...un autor necunoscut, mia-a vorbit pe un ton agresiv/amenintator spunand: "Lasa ca O sa vezi tu ce o sa iti fac", Asta e adresa ta: mi-a spus adresa...." Lasa ca O sa te astept!"

Am mentionat numerele de telefon si faptul ca am primit cu numar ascuns

polititsul a zis ca se face cerere la comapniile de telefonie.

Pur si simplu am uitat sa zic si de injuraturile lui in mod explicit.

Credeti ca o sa se autosesizeze politia?
Credeti ca am formulat corect amenintare?
Credeti ca politia va asculta si concret continutul inregistarilor?
Multumesc

E nevoie sa mai completez petitia in mod expres referitor la "injurii repetate" ? care banuiesc ca sursa problemei e ca de fapt persoana AN se referea la "alt dosar dureros pt el", conexandu-se prin solicitarea mea
Ultima modificare: Duminică, 10 Ianuarie 2010
ContSters83715, utilizator
Amenintarea are relevanta sub aspect penal.
Nu insa si injuraturile luate in mod individual.
Sunt de acordcu dl Lascoschi.
se poate spune ca "Lasa ca O sa vezi tu ce o sa iti fac", Asta e adresa ta: mi-a spus adresa...." Lasa ca O sa te astept!"
este amenintare? ... oricum eu am formulat " ton amenintator" pt ca sunt nuante juridice care ma depasesc....si nu eram sigur ca este "amenintare dpdv penal", este "amenintare dpdv penal"?
Ultima modificare: Duminică, 10 Ianuarie 2010
ContSters83715, utilizator
Conteaza foarte mult intreg ansamblul situatiei de fapt.Injuraturile cu amenintari pot fi relevante.
Adica sa fie vorba de aceeasi infractiune de amenintare in mod continuat.
Este putin probabil ca atitudinea persoanei "de la capatul celalalt al firului" sa se circumscrie infractiunii de amenintare. De asemenea este destul de greu sa demonstrati cele afirmate de dumneavoastra! Oricum, este bine de retinut ca, conform art 91 indice 1 pt. 8 C.p.p, puteti solicita (motivat) procurorului interceptarea propriilor convorbiri. Cine stie, daca perseverati, poate aveti totusi succes, in conditiile in care respectiva persoana continua in aceeasi nota!

Av. Claudiu Sorin Feteanu

Alte discuții în legătură

Injuraturi prin telefon , autor necunoscut ContSters83715 ContSters83715 Daca primesc 2-3 injuraturi pe telefonul mobil gen f...m....matii, cand ma duc la politie sa sesizez, scriu injuraturile mot-a mot sau scriu doar ca mi s-au ... (vezi toată discuția)
Cum probez infractiunea de amenintare daca a fost facuta pe telefon sau mesenger? paraschivrares paraschivrares Am avut o conversatie pe mesenger cu un fost prieten am ajuns sa ne injuram fara expresii de genu te omor , te caut ,ai grija,etc.Cearta a continuat la telefon ... (vezi toată discuția)
Plângere penala Jhonyx81 Jhonyx81 Buna ziua!am o plângere penala de anul trecut a unei foste iubite,nu am fost nici măcar în concubinaj,pentru amenințare în forma continuata,țin sa ... (vezi toată discuția)