Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenzile administrative se prescriu ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenzile administrative se prescriu ?

Va salut! Vreau sa va intreb , amenzile administrative cumulate la taxe si impozite se prescriu dupa un anumit timp ? Stiu ca te incurca in caz ca doresti sa vinzi ceva sau sa cumperi, dar am inteles ca dispar dupa 5 ani ?
da cu siguranta ( poate ca numai 3 ani! ), insa exista posibilitatea ca un " binevoitor " sa achite, sa zicem 1 leu, si astfel se prelungeste perioada:D
Buna ziua!
Conform art. 131, al.(1) si (2), c.p. fiscala, " (1)dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere acest drept.
(2) Termenul de prescriptie prevazut la alin. (1) se aplica si creantelor provenind din amenzi contraventionale.
Cu stima !
Asa cum a spus foarte corect dl Zaharia , amenzile / creantele fiscale se prescriu in termen de 5 ani!B-)
"se prescriu dupa un anumit timp?"
"Art. 131 - Prescripţia dreptului de a cere compensarea sau restituirea
Dreptul contribuabililor de a cere compensarea sau restituirea creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere dreptul la compensare sau restituire."

"Art. 127 - Începerea termenului de prescripţie."

"Art. 129 - Întreruperea termenului de prescripţie
Termenul de prescripţie prevăzut la art. 127 se întrerupe:
a) în cazurile şi în condiţiile stabilite de lege pentru întreruperea termenului de
prescripţie a dreptului la acţiune;
b) pe data îndeplinirii de către debitor, înainte de începerea executării silite sauîn cursul acesteia, a unui act voluntar de plată a obligaţiei prevăzute în titlul executoriu ori a recunoaşterii în orice alt mod a datoriei;" cod procedura fiscala

Daca in termen de 5 ani, debitorul sau un " binevoitor" plateste, acest termen se prelungeste.
De obicei acest "binevoitor" este chiar agentul de incasare, intrucat neincasarea in termen se prescrie in sarcina sa, deci este bun de plata in locul tau.