Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenzile administrative se prescriu ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenzile administrative se prescriu ?

Va salut! Vreau sa va intreb , amenzile administrative cumulate la taxe si impozite se prescriu dupa un anumit timp ? Stiu ca te incurca in caz ca doresti sa vinzi ceva sau sa cumperi, dar am inteles ca dispar dupa 5 ani ?
Va salut!
Am si eu o intrebare!Unul din parinti,mai exact tatal are vreo 2 amenzi neachitate!Nu de mult a aflat ca amenzile neplatite se prescriu,el fiind un cetatean corect pana la momentul cu pricina!
Acum,ma intereseaza care sunt repercusiunile acestui fapt,sa-i zicem ilicit!?
Indeosebi ma intereseaza daca voi intampina probleme in momentul in care va trebui sa depun un dosar pentru bursa,eu fiind student!
Printre actele necesare dosarului de burse se numara si acea declaratie de venituri,TIP !De unde se poate obtine?E posibil sa nu-mi poata fi eliberata de catre Departamentul Finaciar din pricina acelor amenzi?Si daca da,ce alternative exista!?

PS:Tocmai am aflat ca declaratia de venituri este eliberata de catre secretariatul aferent facultatii!
Atunci,care sunt riscurile sa nu pot obtine bursa mult dorita daca am 2 amenzi neplatite???
Astept un raspuns si va multumesc anticipat!

Astept un raspuns! Va multumesc anticipat!
andrey912011, utilizator