avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Salut. Mi-am schimbat permisul obtinut in Romania cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Salut. Mi-am schimbat permisul obtinut in Romania cu unul englezesc, ...

Salut.
Mi-am schimbat permisul obtinut in Romania cu unul englezesc, apoi am revenit in tara.
De curand l-am avut suspendat 30 de zile iar cand am mers la politia rutiera sa il ridic, mi sa spus ca l-au trimis in Anglia si ca trebuia sa fac cerere in 15 zile sa nu il trimita. nu stiam si nu am fost informat de agentul care mi la ridicat.
Cum intru in posesia permisului, daca nu am cum sa ajung in Anglia ?
Pot lua amenda pentru neprezentarea permisului. Tinand cont ca nu l-am uitat acasa ci este trimis de ei in Anglia si eu nu am cum sa ajung acolo ?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 18:15, 22 Septembrie 2021
Necunoașterea codului rutier nu e o scuza, nu e vina agentului rutier. Și da, luați amendă de minim 870 RON, dacă nu prezentați permisul. Puteți plăti jumătate din acest minim la taxe și impozite la primărie sau pe ghișeul. ro. Dacă sunteți prins în altă țară fără permis nu știu cum e.



Eu am scris altceva .

latka a scris:

Necunoașterea codului rutier nu e o scuza, nu e vina agentului rutier. Și da, luați amendă de minim 870 RON, dacă nu prezentați permisul. Puteți plăti jumătate din acest minim la taxe și impozite la primărie sau pe ghișeul. ro. Dacă sunteți prins în altă țară fără permis nu știu cum e.





Păi scrieți atunci ce nu ați înțeles, sau ce e greșit, sau ce doriți de fapt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare permis auto strain retinut in romania ramonapreotesoiu ramonapreotesoiu Prietenul meu, cetatean roman, si-a preschimbat permisul de Romania in septembrie 2010 cu permis de Anglia (deoarece a fost acolo o scurta perioada). Repet, ... (vezi toată discuția)
Întrebare ridicare permis de către autoritățile din uk Madalain Madalain Salut! Am si eu o problemă! Am fost prins conducând fără asigurare in Anglia, am luat amenda 300 de lire, 6 puncte și mașina, am platit amenda, și miau ... (vezi toată discuția)
Permis anulat in anglia Nline2003 Nline2003 Buna ziua, ma numesc Muresan Catalin si m-am mutat in anglia acum 3 ani dupa ce mi-am luat permisul de conducere in romania, avand domiciliu in anglia a ... (vezi toată discuția)