Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pusa la plata pentru ce nu folosesc niciodata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pusa la plata pentru ce nu folosesc niciodata

Buna ziua,
Sunt proprietara unui apartament în Tronson 3 și dețin o parcare la subsolul Tronsonului 2. Nu înțeleg de ce sunt pusă la plata întreținere lift T2 deoarece eu nu folosesc acest lift și nu am cum sa îl folosesc vreodată. Cu toate celalate cheltuieli pentru locul de parcare din T2 sunt de acord. Se poate sa plătesc doar întreținere lift pentru T2 (doar ceea ce folosesc)?
Mulțumesc.
SymoCry, utilizator
Subsolul unde sunt parcarile e comun, T2 si T3 ? Daca da, atunci nu sunteti obligata sa platiti intretinerea liftului pe T2, ci doar pe T3. Liftul de pe tronsonul T2 este proprietate comuna exclusiva a celor ce locuiesc acolo si atunci se aplica art. 654 din codul civil.
SECŢIUNEA a 3-a
Coproprietatea forţată
Art. 654
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune

(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.
[ link extern ]

Se poate sa plătesc doar întreținere lift pentru T3 (doar ceea ce folosesc)? ..... scuze, mai sus am greșit.

SymoCry, utilizator
.
SymoCry, utilizator
Parcările de la T3 și T2 nu sunt comune, dar eu nu am cum sa folosesc liftul de la T2 deoarece pentru a ajunge la parcarea T2 eu am acces doar pe usa garajului pe unde ies și întra mașinile. Este normal sa plătesc și întreținere lift T2 dacă eu nu am cum sa-l folosesc vreodată? Nu este normal sa plătesc doar liftul pentru T3, doar ce folosesc? Cu restul cheltuielilor pentru parcarea din T2 sunt de acord.

latka a scris:

Subsolul unde sunt parcarile e comun, T2 si T3 ? Daca da, atunci nu sunteti obligata sa platiti intretinerea liftului pe T2, ci doar pe T3. Liftul de pe tronsonul T2 este proprietate comuna exclusiva a celor ce locuiesc acolo si atunci se aplica art. 654 din codul civil.
SECŢIUNEA a 3-a
Coproprietatea forţată
Art. 654
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune

(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.
[ link extern ]

Conform disp L nr 196/2018 liftul reprezinta parte comuna,a carui intretinere se achita de catre toti proprietaii
Exista prevedere legala care admite exonerarea de la plata energie electrica aferent lift pentru proprietarii care detin proprietate la parter sau etajul 1 -numai cu acordul adunarii generale