Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... De curand fabrica unde am lucrat s-a inchis , dandu-ne ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

De curand fabrica unde am lucrat s-a inchis , dandu-ne in somaj. ...

De curand fabrica unde am lucrat s-a inchis , dandu-ne in somaj. Am cautat un loc de munca si spre surprindere am gasit unul foarte repede, facandu-mi contract de munca pe prioada nedeterminata cu perioada de proba de 90 de zile, dar spre nedumerirea mea dupa 10 zile mi se spune sa nu mai vin, asa pe nepusa masa nexplicandu-mi motivul, sau cel putin sa-mi zica de aceea perioada de preaviz prevazuta in contract. Il pot da in judecata pentru nerespectarea contractului semnat ?
Cu ce articol v-a incetat c.i.m.?
articolul 31, alin 1 si 3
Potrivit art. 31 alin. (3) din Codul muncii, pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia .

In speta,puteti sesiza instanta de judecata daca apreciati ca incetarea contractului s-a realizat cu incalcarea legii.
indignarea cea mare este ca er5am la inceput de somaj, considerand ca nu o sa-mi ajunga banii am cautat de munca , acum am ramas si fara somaj, datorita acestui contract pe termen nederminat, obligat sa ma descurc fara venituri pana o sa mai gasesc o alta firma. Deci alin 3 il consiuder o mizerie in Codul Muncii ,de care se agata toti patronii astia de 2 bani
Este o aberatie din partea dvs , dar poate fi considerata si din partea unui angajator care poate fi lasat fara personal in cazul in care un salariat procedeaza astfel.