Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Mi am pierdut documentele (certificat de naștere, ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Mi am pierdut documentele (certificat de naștere, diploma Bac, ...

Mi am pierdut documentele( certificat de naștere, diploma Bac, diploma absolvire liceu, foaie matricola, diploma competențe, brevet). Le am trimis pe un curier Intr un rucsac și s au pierdut. Mi i sa spus că o să mă despăgubească cu 5 x valoarea transportului. Chestia e că nu am menționat ce documente se afla in rucsac și mi i sa spus că documentele de acest gen sunt interzise la transport. Întrebarea este dacă pot să i dau in judecata să obțin ceva? Sau cat de greu și cum se pot reface aceste documente?
Aveti vreo dovada ca acele documente au fost trimise prin curier?
Din păcate nu...
Am menționat când am trimis coletul că sunt documente, scria și pe stikerul cu AWB ul că sunt documente dar nu se specifica ce documente.

Cornel Vasile a scris:

Aveti vreo dovada ca acele documente au fost trimise prin curier?

In general, puteti sa-i actionati in instanta, dar despre admiterea actiunii nimeni nu o sa va spuna exact ce sanse aveti.
Ca sa refac toate documentele cat m ar costa și cât timp ar dura ?

Cornel Vasile a scris:

In general, puteti sa-i actionati in instanta, dar despre admiterea actiunii nimeni nu o sa va spuna exact ce sanse aveti.

Depinde de documente si de costurile solicitate de entitatile eliberatoare .