Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întrebare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întrebare mostenire

Bună ziua,

Va rog sa ma ajutati cu următoarea speta: tatăl meu are un apartament dobandit înaintea primei căsătorii cu mama mea. Ulterior a divorțat de mama mea și s-a recăsătorit, cea de-a doua sotie decedând. A doua sotie are un fiu la rândul ei dintr-o căsătorie anterioara. Intrebare:
În cazul în care tatăl meu va deceda care este cota mea de moștenire asupra apartamentului dobandit înaintea celor 2 căsătorii ( prima cu mama mea, ulterior divorț, apoi cu a doua sotie care a decedat)?

Mulțumesc
cumulativ: daca fiul celei de-a doua sotii nu a fost adoptat de tatal dvs, si daca nu mai aveti alti frati, si daca tatal dvs nu a scris si nu are de gand sa scrie vreun testament, si nici sa-l vanda (da...), raspunsul este 100%

adriandimitriu a scris:

cumulativ: daca fiul celei de-a doua sotii nu a fost adoptat de tatal dvs, si daca nu mai aveti alti frati, si daca tatal dvs nu a scris si nu are de gand sa scrie vreun testament, si nici sa-l vanda (da...), raspunsul este 100%

Da, asa e speta, nu am nici frați și e practic apartamentul în care locuiește.