avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întrebare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întrebare mostenire

Bună ziua,

Va rog sa ma ajutati cu următoarea speta: tatăl meu are un apartament dobandit înaintea primei căsătorii cu mama mea. Ulterior a divorțat de mama mea și s-a recăsătorit, cea de-a doua sotie decedând. A doua sotie are un fiu la rândul ei dintr-o căsătorie anterioara. Intrebare:
În cazul în care tatăl meu va deceda care este cota mea de moștenire asupra apartamentului dobandit înaintea celor 2 căsătorii ( prima cu mama mea, ulterior divorț, apoi cu a doua sotie care a decedat)?

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gabi2204 , utilizator 23:16, 25 Septembrie 2021
cumulativ: daca fiul celei de-a doua sotii nu a fost adoptat de tatal dvs, si daca nu mai aveti alti frati, si daca tatal dvs nu a scris si nu are de gand sa scrie vreun testament, si nici sa-l vanda (da...), raspunsul este 100%


adriandimitriu a scris:

cumulativ: daca fiul celei de-a doua sotii nu a fost adoptat de tatal dvs, si daca nu mai aveti alti frati, si daca tatal dvs nu a scris si nu are de gand sa scrie vreun testament, si nici sa-l vanda (da...), raspunsul este 100%

Da, asa e speta, nu am nici frați și e practic apartamentul în care locuiește.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare cumparare marinica71 marinica71 tatal meu are un apartament achizitionat din prima casatorie .la acest apartament mostenitori suntem eu fratele meu si tatal meu.tatal meu imi poate vinde ... (vezi toată discuția)
Imobil dobandit inaintea casatoriei, protejare mostenire Doryan90 Doryan90 Speta este urmatoarea: Apartamentul familiei este pe numele mamei , in baza unui contract de v-c vechi din 1992-93 . Mama este casatorita cu tata ulterior , ... (vezi toată discuția)
Donatie, contract vz-cumparare,alt act?? ContSters60155 ContSters60155 Buna seara! am si eu o nelamurire. tatal meu este recasatorit si doreste sa-mi lase un apartament. ce act ar trebui sa inchei pt a nu putea fi atacat ... (vezi toată discuția)