Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt infiata si vreau să stiu ce drepturi am după ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt infiata si vreau să stiu ce drepturi am după moartea părinților ...

Sunt infiata si vreau să stiu ce drepturi am după moartea părinților mei adoptivi ,?
Numai pe acestia ii mosteniti, nu si pe cei biologici.
Adoptatul are față de adoptator(i) drepturile și îndatoririle pe care le are orice persoană față de părinții săi firești.
Dacă există și un copil firesc, dvs. veți culege în mod egal cu acesta moștenirea părintelui adoptiv decedat.
Nu există niciun copil...dar eu nu sunt trecută în actul de vânzare al apartamentului și de aceea mam temut....ei sunt în vârstă și mă gând și eu ...
Veți moșteni apartamentul după moartea lor (mai exact, o parte după moartea primului dintre ei și restul după moartea celui de-al doilea părinte adoptiv).
Mai am o nelămurire....sunt nepoți din partea tatălui....ei au vreun drept la ceva ?