Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare teren extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare teren extravilan

Unchiul meu a semnat un contract de vânzare cumpărare cu un nepot în urmă cu 3 ani, în care i-a vândut un teren intravilan. Alături era și un teren extravilan, care, nu era obiectul vânzării. Acum a aflat întâmplător, dorind să vândă și acel teren extravilan, că acesta nu mai este proprietatea lui, a fost inclus în actul de vânzare - cumpărare. La verificarea actului a observat că la redactare apare un teren intravilan, dar fără a fi menționat, este introdus și nr topo al terenului extravilan. Nu s-a făcut nici un pas pentru a respecta dreptul de preemtiune al celorlalți coproprietari sau vecini de proprietate. Notarul la care a fost făcut contractul susține că a respectat întocmai dorințele cumpărătorului. Se poate anula parțial actul? Care este modalitatea de a-și recupera terenul?
eniko69, utilizator
Vânzarea unui teren extravilan se face în baza legii 17/2014, modificata 175/2020. Nu prea se tine cont de dorința cumparatorului/vânzătorului.
Ilinca11, utilizator