Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se iau in calcul veniturile din indemnizatiile de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se iau in calcul veniturile din indemnizatiile de alegeri (se ...

Se i-au in calcul veniturile din indemnizatiile de alegeri (se impoziteaza cu 10%), la stabilirea indemnizatiei de crestere a copilului? Multumesc
Categoriile de venituri care se iau in considerare sunt : veniturile din salarii și asimilate salariilor, din activități independente, din drepturi de proprietate intelectuală și din activități agricole, silvicultură și piscicultură prevăzute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 67, art. 70, art. 76 alin. (1) și (2) și art. 103 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.

Din cate cunosc, indemnizaţia pentru alegeri nu intra in niciuna dintre categoriilede mai sus.

Intrebati,mai bine, la ANPIS/AJPIS.