Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună seara, întrebarea mea este în cât timp se ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună seara, întrebarea mea este în cât timp se prescrie traficul ...

Bună seara, întrebarea mea este în cât timp se prescrie traficul de droguri de risc (canabis) si de când se contorizează trecerea timpului, de când am fost prins în flagrant sau de când am fost condamnat?
Menționez ca am fost prins în flagrant în ianuarie 2015 și condamnat în decembrie 2015. Mulțumesc anticipat!
Matei2332, utilizator
Trebuie sa precizati solutia instantei. Cred ca pe dvs va intereseaza cand intervine reabilitarea sau cand va puteti reabilita.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Am fost condamnat la 2 ani și 1 luna cu suspendare, am primit 120 de ore munca în folosul comunități plus 3 ani de supraveghere și încă 3 de încercare. Termenul de reabilitare îl știu este în decembrie anul acesta. Vroiam sa știu când se prescrie infracțiunea de trafic deoarece în luna iulie a acestui an am fost depistat în trafic sub influenta canabisului și ma gândeam ca dacă mi se prescrie infracțiunea de trafic din 2015 am șanse sa scap cu o condamnare mai mica sau poate doar cu o suspendare a pedepsei.
Multumesc

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Trebuie sa precizati solutia instantei. Cred ca pe dvs va intereseaza cand intervine reabilitarea sau cand va puteti reabilita.