Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Marirea programului la peste cele 8 ore pe zi / 40 de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Marirea programului la peste cele 8 ore pe zi / 40 de ore pe saptamana

Buna dimineata,

Am o intrebare legata de marirea programului de munca. Lucrez pentru o unitate de service care asigura mentenanta pentru echipamentele inchiriate pentru clienti. Conducerea companiei a decis ca in viitorul apropiat fiecare angajat sa presteze cate 2 weekend-uri pe luna in stand-by pentru interventii doar in cazuri urgente pentru remedierea defectiunilor (pentru situatii care nu presupun evitarea unui pericol). Programul de weekend in stand-by ar fi de la 8 dimineata pana la 10 seara sambata si duminica, dar prestarea efectiva a muncii se face doar dar in conditiile in care ar aparea urgente, insa te blocheaza de la alte activitati in zilele respective. Introducerea orelor de weekend se face peste cele 8 ore pe zi / 40 de ore pe saptamana, mentionate in contractul individual de munca. Intrebarea mea este: - Aceste ore in stand-by se considera ore prestate in interes de serviciu, chiar daca nu se munceste efectiv si care ar fi cadrul legal in care se pot gestiona aceste ore prestate in weeken, deoarece in contractul individual de munca nu este mentionat nimic? Acest lucru ar presupune si un act aditional la contract?

Multumesc!
adytzu_man24, utilizator
Intr-adevar, presupune incheierea unui act aditional la contract.