Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, există cadrul legal ca un administrator ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, există cadrul legal ca un administrator sa pună ...

Bună ziua, există cadrul legal ca un admnistrator sa pună o persoană la un apartament nelocuit? Legea 196/ 2020 scrie ca în acest caz se plătesc toate cheltuielile cu excepția salubritate și electrica comuna. Art 82. Liftul este proprietate comuna, asa ca se plătește, la fel administratorul și femeia de serviciu. Mi se invoca hotararea majorității, adică , 3 apartamente locuite, fata de 5 nelocuite. Nu am găsit nicăieri consemnat ca majoritatea ar avea putere de decizie sa mi se impună o persoană la un apartament nelocuit. În acest caz ce ma sfatuiti sa fac?
Legal,in conformitate cu disp L nr 196/2018 se introduce in evidenta calcul intretinere lunara numai persoanele care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in condominiu
Daca apartamentul nu este locuit nu este legal a se consemna una persoana
Sesizati oficial presedintele de asociatie sa dispuna masuri pentru respectarea dispozitiilor in vigoare