Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Plata energie electrică lift
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Plata energie electrică lift

Sunt proprietarul unui apartament în care momentan fac lucrări de igenizare. Asociatia m-a trecut la plata curentului pentru lift, pentru cele două persoane care lucrează în apartament. Doresc să stiu dacă este legal cum s-a procedat si în baza cărui temei legal. Cu multumiri.
ART. 82 din legea 196/2018
(1) Cheltuielile repartizate proportional cu numarul de persoane reprezinta
cheltuielile asociatiei pentru asigurarea serviciilor de utilitati publice de care
beneficiaza persoanele care locuiesc sau desfasoara activitati in mod curent in
condominiu[
si care nu pot fi individualizate pe fiecare unitate de proprietate
individuala in parte pe baza unor dispozitive de masurare/inregistrare, fie datorita
naturii si caracteristicilor anumitor servicii, fie din lipsa dispozitivelor de
masurare/inregistrare.
(2) Cheltuielile repartizate dupa numarul de persoane reprezinta cheltuielile
asociatiei pentru: apa rece, calda si canalizare; combustibil pentru prepararea apei
calde de consum; energia electrica utilizata pentru functionarea instalatiilor comune,
inclusiv a ascensoarelor;
colectarea deseurilor menajere, vidanjare.
(3) Modul de repartizare a cheltuielilor prevazute la alin. (1) se stabileste printr-un
regulament aprobat de comitetul executiv al asociatiei de proprietari.
(4) Comitetul executiv stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile
aferente persoanelor cu domiciliul in cladire.
(5) Daca adunarea generala a asociatiei de proprietari hotaraste in acest sens,
comitetul executiv stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente
persoanelor care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna, si stabileste perioada
pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, au dreptul de a solicita, in scris, scutirea
de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna,
conform hotararii adunarii generale.
Ionut.ion, utilizator
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa comunicati date relevante
Liftul reprezinta parte comuna condominiu la a carui administrare contribuie lunar toti proprietarii
Cu acordul adunarii generale pot fi exceptati de la plata energie electrica proprietarii care locuiesc la parter,mezanin
Introducerea la calcul cote lunare de intretinere se realizeaza pentru persoanele care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile /luna sau definitiv in condominiu
Nu este legala masura impunerii la plata de numar sporit e persoane intrucat muncitorii dv nu domiciliaza efectiv in condominiu
Multumesc frumos!