Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua.Am rugămintea să mă lamuriti Intr o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua.Am rugămintea să mă lamuriti Intr o speță : o ...

Bună ziua.Am rugămintea să mă lamuriti Intr o speță : o persoana este angajata cu contract de munca pe durata nedeterminata de la data 15.03.2021 la data de 24.09.2021 intra in concediu medical.Societatea la care lucrează refuza plata concediului medical pe motiv că nu are vechimea minima de 6 luni, deși persoana la data ivirii invadilitatii are o vechime de 6 luni și 9 zile.Intrebarea este : pentru plata concediului medical vechimea luată în considerare este vechimea de la data angajării sau vechimea de 6 luni efectiv în plată ? Lichidarea pe septembrie 2021 se face in octombrie 2021.
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea concediului medical este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.