Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIA DE INVALIDITATE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIA DE INVALIDITATE

sit in pensie de invaliditate din 07 2004 GR 3 cu punctaj 1,11324 in 2011 am dreptul la pensie definitiva la aceasta trecere mai primesc ceva in plus sau ramine asa?.ce inseamana 0,40 la gr a3a este cumva o diminuare?.va multumesc!
mospetrea, utilizator
Nu va poate spune nimeni daca drepturile de pensie se vor majora cand veti trece de la invaliditate la limita de varsta, depinde de mai multi factori. Cand depuneti cererea pentru pensie pentru limita de varsta sa faceti precizarea, in scris, ca optati pentru cea mai avantajoasa pensie. Astfel, veti primi cuantumul mai mare, chiar daca punctajul aferent pensiei pentru limita de varsta este mai mic decat cel aferent pensiei de invaliditate.

Nu reusesc sa-mi dau seama ce inseamna acel procent, 0,40 la gradul (sau grupa) 3. Era bine daca ne spuneati unde l-ati citit.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea