Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Care ar fi TEMEI LEGAL la \"Privarea de autoritate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Care ar fi TEMEI LEGAL la "Privarea de autoritate părintească"?? ...

Care ar fi TEMEI LEGAL la "Privarea de autoritate părintească"??
Am destule dovezi ca nu sunt lasat sa-mi vad baiatul.
Mi s-a cerut sa exprim temeiul legal (art de lege) conform caruia formulez un raspuns.
Ma puteti ajuta?
Nu oferiți destule detalii. Aveți stabilit un program de vizită și nu este respectat? Luați legătura cu un avocat.
Art. 379 Cod penal: (1) Reținerea de către un părinte a copilului său minor, fără consimțământul celuilalt părinte sau al persoanei căreia i-a fost încredințat minorul potrivit legii, se pedepsește cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă. (2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează fapta persoanei căreia i s-a încredințat minorul prin hotărâre judecătorească spre creștere și educare de a împiedica, în mod repetat, pe oricare dintre părinți să aibă legături personale cu minorul, în condițiile stabilite de părți sau de către organul competent.”
Doamna Ana,
Am peste 100 (o suta.) de plangeri in decursul anilor, pe care le-am depus la politie.
NU SE INTAMPLA NIMIC. Executori pentru copil nu exista, cei la care sun spun ca nu se baga in cazuri cu minori.
Aveti dvs. un raspuns favorabil la unele din spetele dvs? Eu nu cred.

Sunt absolut consternat de ceea ce se intampla... si acum judecatorul imi spune sa formulez un TEMEI legal sa-mi cer copilul conform unei hotarari care a fost deja setata acum x ani.... definitiva si IREVOCABILA.

Este IREAL ce se intampla in tara asta. Copilul meu este maltratat, lovit in casa de niste criminali si nu pot sa fac nimic sa-l scot de acolo. Politia ia spaga si tace. Politaiul de sector radea la mine cand i-am chemat: "Daca numarchezi banu..."

Temei legal cand cealalta parte cere controlul absolut al copilului si considera ca nu am vrut sa-mi vad copilul.
Baiatul meu este tinut in casa cu forta, il aud cand plange de afara!

Chiar nu stiu ce pot sa fac, murim cu legea in mana in tara asta.

ce varsta are ?
Ati apelat la judecatorie pt ce mai exact ?
acum are 10 ani.

Am fost dat in judecata de fosta ca vezi doamne vrea custodia completa.
Am facut o intampinare in care mi s-a cerut temeilul legal.
Acum nu stiu daca este normal sa nu existe temei legal la asa ceva.
Este absurd sa nu pot apara asta, cand este clar ca baiatul meu este alienat, tinut in casa cand vin la vizite samd.
ce mi se pare si mai bizar este ca nu vor executorii sa vina la asemenea spete. E stupid sa zbori 1000km pana la fosta si apoi pt. un weekend sa nu-ti poti vedea baiatul. Dar pensie alimentara vrea, bani, vacante samd.

Politia e de forma (am chemat-o de nenumarate ori dar degeaba - stau si rad ca prostii (platiti 100%))... iar protectia copilului imi spune ca nu se baga ca-si pierd serviciile ca-s pusi de x de la primarie... samd.

Tara nimanui.